November v A4

Keďže Áštvorka počas sviatkov (s výnimkov Vianoc) väčšinou nespí už prvý novemberový deň ste mali možnosť stráviť v Kine inak a pozrieť si film Mečiar od Terezy Nvotovej. Tomu sa vraví sviatok! 

Program na celý mesiac bude naozaj bohatý, a aby ste sa nemuseli príliš trápiť študovaním kaledára podujatí uľahčíli sme vám to (podaktorým) krátkym sumárom toho najlepšieho z produkcie Áštvorky.

KINO INAK v A4 premietne tento mesiac spolu 7 filmov (Mečiar, O tele a duši, Lajka, S dedom na mesiac, Bars dobrý film, Zoom Dominic Gagnon: Veľký bozk na dobrú noc a Zoom Dominic Gagnon: Rip in Pieces America). Dve snímky z týchto siedmych (Veľký bozk na dobrú noc a Rip in Pieces America) sú súčasťou už prebiehajúcej retrospektívy kanadského umelca Dominica Gagnona s názvom Digitálna dystopia. Viac o tejto retrospektíve sa dozviete tu.

Ak ste uznávači slovenskej kinematografie určite si prídete na svoje. Koncom mesiaca sa v A4 uskutoční bratislavská premiéra dokumentárneho filmu o bohatej hudobnej scéne v Prešove pod názvom Bárs dobrý film.

DIVADLO SkRAT

Divadlo SkRAT tento mesiac odohrá tri predstavenia. Extrakty a náhradyProjekt Onegin a Tabu “Ťapákovci. Začiatkom druhej polovice mesiaca budete mať možnosť pozrieť si predstavenie Extrakty a náhrady dokonca úplne zdarma v rámci 8. ročníka noci otvorených divadiel.

KONCERTY v A4

Prvý koncert v tomto mesiaci sa uskutoční až začiatkom druhej polovice mesiaca. Do Áštvorky zavítajú v Berlíne presídlení našinci Fiordmoss (CZ) + For You Katrina (SK). Osobitá a melancholická indiepopová zostava s esteticky premakaným vizuálom Fiordmoss vyráža na turné spolu s rituálno-extatickým audiovizuálnym projektom For You Katrina.

V poradí tretiu performanciu z cyklu Utopian Blues pripravuje experimentálny hudobník a improvizátor Zsolt Sőrés z Budapešti, ktorý je momentálne v Áštvorke rezidentom. Tešiť sa môžete na večer abstraktnej experimentálnej elektroakustiky v podaní troch hudobníkov s koreňmi v tradícii voľnej improvizácie. Utopian Blues III: Belorukov – Hyvärinen – Sőrés (RU/FI/HU)

Noisový kabaret a experimentovanie Urbsounds and friends in noise uzatvorí novembrovú koncertnú sekciu. Na slovenskej experimentálnej scéne vystupuje zoskupenie Urbsound jednoznačne v popredí o čom vás presvedčí aj precízna selekcia interpretov. Pred publikum sa dostavia Mei Zhiyong (CN), Ni Ko (CH), g# (SK) a Urbanfailure (SK).

FESTIVALY v A4

November je v Áštvorke známy aj Nextom, hlavným festivalom experimentálnej hudby na Slovensku. Tento rok už 18. ročník v poradí predstaví mená ako Morton Subotnick + Lillevan, The Bug vs Dylan Carson of Earth, Fennesz + Kollar + Zden, Eliott Sharp + Gareth Davis + Janene Higgins, The Necks, Anthony Pateras + eRikm, Stine Motland, Orson Hentschel, Lambs Gamble, lll, Love Theme, Thisnis, Fis, Diamond Terrifier, Číslizvuk / Doe / Kudla, Nkisi, DJ NinOo x Puto Anderson, Lady Starlight... a ďalších. Podrobný program festivalu a informácie o kúpe lískov nájdete tu.

A4 DETI – novinka

Prednedávnom vznikla nová facebooková fan page s názvom A4 DETI. Táto podstránka je určená najmä rodičom s deťmi a mládeži. Nájdete tu bábkové divadlo, divadlo, premietanie filmov, tvorivé dielne a iné podujatia pre deti. V tejto sekcii sú plánované napríklad aj súťaže o lístky na predstavenia, foto-reportáže a novinky v detskom programe.

Pravidelné DETSKÉ DIELNE / Manuál sprievodcu známymi obrazmi, ktoré vedie talentovaná umelkyňa a mamina dvoch detí Monika Pascoe Mikyšková sa budú tento mesiac zaoberať umením 20. storočia a menami ako Jean-Michel BasquiatRobert Delaunay a Gerhard Richter.

DISKUSIE, PREDNÁŠKY A PREZENTÁCIE V A4

Priaznivcov literatúry poteší prezentácia z cyklu Poézia demokracie, v ktorej historik Lukáš Krajčír z Filozofickej fakulty Univerzity Komenského, predstaví religiózne korene zastupiteľskej demokracie na Slovensku. Viac v evente Luther-ČSR. Slovenskí evanjelici a 500 rokov reformácie

DIVADLO - hosťovačka

Posledným predstavením v mesiaci bude hosťovačka divadla LÁHOR/SOUNDSYSTEM pod vedením Petra Mareka zo skupiny MIDI LIDI. Áštvorka odporúča!

A NEZABUDNITE ÍSŤ PEKNE VŠETCI VOLIŤ SVOJHO ŽUPANA!

P. S. Modlite sa s nami za dokončenie nového webu do konca tohto mesiaca, AMEN