IFFR Live

Živé vysielanie z rotterdamského festivallu IFFR v A4 Jeden z najvýznamnejších filmových festivalov MFF Rotterdam bude v dňoch 26. – 28. januára premietať šesť filmov z práve prebiehajúceho ročníka v bratislavskom Kine inak, ktoré je súčasťou A4 – priestoru súčasnej kultúry. V rámci podujatia IFFR Live budú môcť diváci v Bratislave sledovať filmy v rovnakom čase ako návštevníci festivalu a taktiež sa zapojiť do interaktívnej diskusie s tvorcami.

Všetkých šesť filmov z výberu nakrútili ženy režisérky a sú originálnym pohľadom na skúsenosť žien, či už ide o dospievanie a premeny tela, šikanu, nemožnosť mať deti, alebo starobu. V piatich prípadoch ide o debuty, pričom viaceré z nich už získali festivalové ocenenia. Dva filmy budú uvedené v svetovej premiére. Jedným z premiérových filmov je Amateurs režisérky Gabriely Pichler, podvratná komédia z prostredia švédskeho malomesta, kam môže prísť veľká investícia a vytvoriť tak stovky pracovných miest. Mestská rada sa rozhodne nakrútiť o meste propagačný spot, no dve hlavné hrdinky začnú rebelovať a nakrúcať vlastný film, ktorý ukáže život v meste taký, aký v skutočnosti je. Amateurs sú tak filmom o sociálnych sieťach a neustálom nakrúcaní, o sebaprezentácii, o reklame a skutočnosti. Druhým filmom v svetovej premiére je sebavedomý debut poľskej režisérky Olgy Chajdas s názvom Nina. Rovnomenná hrdinka, chladná učiteľka, nevie otehotnieť a preto spolu s manželom hľadá náhradnú matku. Mladá a atraktívna Magda by mohla byť vhodným kandidátom. Tak začína príbeh impulzívnej lásky. Vo výbere sa nachádza taktiež otvárací film Týždňa kritiky v Benátkach Pin Cushion britskej režisérky Deborah Haywood. Ide o komplexnú štúdiu vzťahu matky a dcéry, rozprávku o psychologických následkoch šikany v každom veku.

Ako už bolo oznámené skôr, zvyšné tri filmy IFFR Live 2018 sú víťaz benátskej ceny Orizzonti Nico, 1988 o legendárnej speváčke a herečke Nico, originálna variácia na príbehy o dospievaní Blue My Mind a neobyčajné road movie La Holandesa. 

Každý film stojí samostatne 3 eurá. Možnosť zakúpiť si pernamentku na celý festival za 12 eur v deň festilu 26. januára.

(Tomáš Hudák)