FRESH AIR: Aprílové koncerty v A4

Aprílový program v A4 nasadí priečku naozaj vysoko, a to v podaní troch koncertov silného obsadenia. Apríl bude aj posledným mesiacom projektu FRESH AIR v A4.

Hneď 1. apríla zažijeme jedinelé vystúpenie jazz-punkovej štvorice Lean Left. Saxofonista Ken Vandermark a fenomenálny bubeník Paal Nilssen-Love pracujú s improvizáciou, zahŕňajúcou silný element rytmického groovu. V aktuálnom projekte sa k nim pridajú gitaroví búrliváci z The Ex, Andy Moor a Terrie Ex, ktorí sú známi mixovaním prvkov rocku, voľnej improvizácie, tradičného folku a abstraktného hluku. Hudba kvarteta je extrovertná, silná, ale taktiež provokatívna. Podobne by sme mohli označiť aj energický improvizačný projekt Shibuya Motors, za ktorým stoja domáci experimentálni hudobníci Slávo Krekovič (elektronika) a Miro Tóth (saxofón, spev). Tentokrát však pôjde o špeciálnu rozšírenú verziu skupiny – k dvojici sa pridajú na bicích z Budapešti Balázs Pándi a Rakúšan dd kern, doplnení o poľského gitaristu Michala Dymného. Minuloročný album Shibuya Motors sa sa ocitol medzi nomináciami na Radiohead Awards v kategórii Experimentálna hudba.

 

Vo štvrtok 20. 4. rozhýbe sálu A4 “nadupané” alternatívne rockové quarteto Moon Relay so svojou  rytmickou inštrumentálnou hudbou, ktorá evokuje halucinácie, tanec a myšlienkové úlety do fantaskného sveta. Ich hlavnou inšpiráciou je psychedelická hudba 60. rokov, krautrock, techno, no wave, surf rock ale aj free jazz a electroakustická hudba. Svojím novým albumom Full Stop Etc. sa snažili odlíšiť od klasickej rockovej kapely. Výsledkom tanečná hudba, ktorá znie povedomo a predsa je v niečom nová. Večer doplní vystúpenie Monkey Plot, ktorí  sú označovaní za revitalizátorov nórskej improvizačnej hudby. Aj napriek neustálej snahe objavovať a rozširovať si udržiavajú svoje základné postupy akustickej improvizácie. Ich hudba evokuje impresiu intímnosti, je nevtieravo chytľavá a nekomplikovaná. V poslednej dobe sa však od improvizácie vydali cestou kompaktnejších a takmer pesničkových celkov, ktoré však stále znejú dosť netradične.

 

Apríl a celý projekt FRESH AIR uzavrie výnimočný koncert nórskej avant-popvej speváčky Jenny Hval. Do A4 a prvýkrát na Slovensko zavíta  26. 4. Jenny Hval, ktorá vyčnieva spomedzi klasických popových hviezd najmä svojou multidisciplinárnou všestrannosťou ako hudobníčka, performerka, spisovateľka či vizuálna umelkyňa. Významnú úlohu v jej tvorbe hraje búranie rodových stereotypov, ktoré stvárňuje často až divadelnými scénami osilujúcimi niekde medzi životom a smrťou. Melodické popové piesne s avantgardnými prvkami ich však dokážu pretransfomovať do podoby poetickej a fascinujúcej, hoci trochu znepokojujúcej uspávanky.

Na apríl je nachystaný naozaj jedinečný program, ktorý by bolo škoda zmeškať. Príďte s nami vo veľkom zakončiť projekt FRESH AIR.

 

FB event: 1. 4. Lean Left, Shibuya Motors

FB event: 20 .4. Monkey Plot. Moon Relay

FB event: 26. 4. Jenny Hval, Tante Elze