Fiordmoss a For You Katrina: klubová meditácia v A4

Z letného spánku sa definitívne prebudila jesenná hudba, a preto vám prinášame koncert dvoch spriaznených projektov. Jednu českú a jednu slovenskú kapelu, ktoré majú spoločné nielen jesenné vibrácie, ale aj to, že sa presídlili do Berlína. Na svojich nových nahrávkach výrazne nasali atmosféru tohto mesta, a 15. novembra ju odovzdajú nám v Áštvorke. Prinesú so sebou inú mentalitu, aj svoj nový album na platni.

Fiordmoss boli na prvom albume dvojica, na druhom albume trojica, a na albumovej novinke Kingdom Come už sú štvorica. Každý album znie ináč, lebo na každom hrá iná zostava. To však vôbec nie je na škodu.

Aktuálne sú štvorica, hrajú s nórskym bubeníkom, a usídlili sa v Berlíne. Fiordmoss robia hudbu, ktorá je oslobodená od všetkých národných charakteristík. Žijú predsa v meste, v ktorom ľudia nemusia myslieť na to, odkiaľ pochádzajú.

Albumová novinka Kingdom Come je menej o pesničkárstve, a viac o klubovej hudbe. Dôležitá je tu atmosféra. Elektronika im umožňuje pracovať s ňou na dlhšej časovej ploche, a preto má priestor vyvíjať sa.

Kedysi bývali koncerty Fiordmoss aj vizuálnym zážitkom. Túto kapitolu aktuálne uzavreli, a hrajú takmer úplne po tme, iba s minimálnymi zásahmi. Kapela skôr stavia na budovaní hmatateľnej atmosféry, a na ponore do ich hudby.

Naživo ich nové piesne tvoria kompaktný celok, ktorý však vďaka veľkej miere improvizácie môže zakaždým vypáliť úplne ináč.

Pre svojich fanúšikov ponúkajú Fiordmoss trochu iný zážitok oproti tomu, čo robili predtým. Pre nových záujemcov o ich hudbu môžeme sľúbiť hodinový hudobný rituál a hlboký ponor do atmosféry. Z Fiordmoss je stále poznať, že je medzi nimi aj hlbší vzťah, ako ten kapelný. A ich novej hudbe to len prospieva.

For you Katrina je slovenský hudobno – vizuálny projekt aktuálne presídlený v Berlíne. Efektované hlasy a neidentifikovateľné nástroje pripomenú Fever Ray, atmosféra piesní Trentemøllera.

Je to hudba plná pocitov – tých pekných, aj menej pekných. Cítiť tam smútok, sklamanie, bolesť, ale aj nádej. Hudba sa zarýva pod kožu, a spev odhaľuje aj to, čo má ostať zakryté.

Minuloročná EP Moon Allee znie ako prechádzka po mesačnej aleji. Špinu a dážď vystriedali neónové svetlá, a chuť tancovať. For you Katrina prináša krásu pre tých, ktorí vidia krásu tam, kde možno na prvý pohľad nie je.

For you Katrina je nezaraditeľná, postžánrová hudba. Post-všetko. Možno aj preto sa toto leto predstavili na festivale Creepy teepee. A tento mesiac im má vyjsť nový album High Notes.

Príležitostí vidieť tento projekt nie je veľa. Tak ju nepremeškajme!

(Peter Dolník)