Pro-téza

Pro-téza (festival autorského divadla) / 7.-14. októbra 2015


Festival autorského divadla Pro-téza predstavuje inovatívne divadelné projekty zahraničnej a domácej scény. Je unikátny tým, že prináša výhradne tvorbu, ktorá nespracúva cudzie námety, ale pracuje s vlastnými témami a textami. Prezentuje prevažne tie divadelné predstavenia, aké na Slovensku bežne nie sú uvádzané.

Vstupné na jednotlivé predstavenia: 5 € predpredaj / 7 € na mieste

Vstupenky v predpredaji zakúpite TU

FACEBOOK EVENT

-------------------------------------------------------------------

A4 - PRIESTOR SÚČASNEJ KULÚRY (Karpatská 2, budova YMCA) 

PROGRAM:

7. október 2015 
Teatr Polski we Wrocławiu: SMYCZ (PL)

Réžia a dramaturgia N. Korczakowska, scenár B. Porczyk, scénografia N. Korczak, A. Met, hudba a aranžmány L. Damrych, osvetlenie O. Tryzna, obsadenie B. Porczyk

Inšpiráciou pre vznik autorského predstavenia Bartosza Porczyka bola pieseň Smycz zespołu Maanam. Názov symbolizuje zotročovanie moderného človeka jeho závislosťou. Krátke monológy sú prepájané piesňami, ktoré sú zároveň aj mostom k ďalšej navodenej téme. Ide o kritiku aktuálnych spoločenských problémov, pred ktorými si zatvárame oči. Sme závislí na veciach, ktoré považujeme za prirodzené. Po predstavení nasleduje diskusia s tvorcami.

 

8. október 2015
DPM: September 2015 (SK)

Scenár kolektív, dramaturgia M. Dacho, scéna a kostýmy Z. Hudáková, produkcia H. Kopkášová, réžia L. Brutovský, účinkujú K. Andrejcová, Š. Ferstl, T. Grega, M. Halcinová, J. Kovalčiková, J. Kyseľ, B. Mosný, T. Pokorný, K. Svarinská, T. Turek

Inscenácia DPM pod režijným vedením Lukáša Brutovského vznikla formou kolektívnej tvorby hercov – čerstvých absolventov VŠMU. Tvorí ju séria obrazov, ktoré s groteskným zveličením odhaľujú mentálny stav jednotlivcov a spoločnosti dnešných dní. Jednotlivé situácie sa vyznačujú prekvapivými pointami, autentickým jazykom mladých tvorcov a výraznými hereckými výkonmi, ktorým nechýba silná emocionalita ani vlastný názor. Po predstavení nasleduje diskusia s tvorcami.

 

9. október 2015 
DISK Trnava: Stabilizácia (SK)

Réžia B. Uhlár, scenár kolektív, výtvarná spolupráca P. Halík, zvuky R. Tibenský, hrajú J. Belica, M. Brežák, D. Duban, M. Chudá, Z. Jankowská, B. Mosný, V. Ostatníková, J. Rampák, A. Sersenová, P. Tilajčík

Divadlo DISK vo svojej jubilejnej šesťdesiatej sezóne vychádza zo svojho pevného činoherného zázemia a vo fragmentarizovanej kompozícii nám obnažuje banálne životné situácie, ale aj férické vidiny.Vnútrodruhová agresivita je znovu impulzom ku krutej prezentácii vzťahov medzi ľuďmi, ale sme aj svedkami nežného porozumenia. I keď niekedy s tragickým obsahom. Po predstavení nasleduje diskusia s tvorcami.

 

11. október 2015 
D’EPOG: ∞ (CZ)

Réžia L. Repašská
, dramaturgia M. Dlab
, scénografia M. Sýkora
, hrajú R. Brychta, Z. Polák, J. Prokešová


„Ďakujem, že ste ma priviedli na svet. Nečakal som to. Obrazy extrémneho rodičovstva. Na ležatej osmičke rodič plodí dieťa a dieťa plodí rodičia. Kto je za koho zodpovedný? Kto o kom rozhoduje?“

Tvorba divadla D'EPOG žánrovo lavíruje na pomedzí činoherného a pohybového divadla, performance a multimédií. Predstavenie ∞ v sebe spája sitcom, grotesku a komiks. Zaujímavé je réžiou, súhrou hercov a zvukmi, ktoré sú tvorené predmetmi z domácnosti. Kompozícia pripomína tradičné žánrové obrazy rodiny, ktoré poznáme naprieč celými dejinami výtvarného umenia. Po predstavení nasleduje diskusia s tvorcami.

 

13. októbra 2015 
Radio Ivo: Život nedoceníš (CZ)

Hrajú P. Marek (Midi Lidi), J. Švarcová (Kazety), M. Moštík (Láhor/Soundystem)

Radio Ivo je zoskupenie, ktoré prenáša rozhlasové hry na javisko. Zvukový zážitok je doplnený obrazom, v ktorom divák môže v priamom prenose sledovať ako hra vzniká od prvotného nápadu až po posledný zvuk. Skladanie jednoduchých dialógov a vopred definovaných textov spolu s improvizáciou a spontánnosťou performerov je základom pre vznik zvukovej mozaiky, rozhlasovo - divadelného tvaru. Život nedoceníš sú normálne príbehy zo života. Rozpačitá trojica performerov podáva celkom suverénny výkon. Po predstavení nasleduje diskusia s tvorcami.  

 

14. októbra 2015 
Monikino kino (CZ)

Monikino kino, čoraz žiadanejší projekt na českej a slovenskej scéne, tvorí slovenská hudobníčka a filmárka Monika Midriaková a hudobník, režisér a herec Petr Marek z kapely MIDI LIDI. Spolu s nimi rozprúdi atmosféru mladý indie projekt Mayen, ktorý založil Lukáš Vydra.

-----

Každé podujatie festivalu Pro-téza začína o 20:00. Lístky si môžu návštevníci zakúpiť prostredníctvom internetu www.interticket.sk alebo na mieste pred predstavením.

Hlavným organizátorom festivalu je Divadlo SkRAT. Festival sa koná pod záštitou Ministerstva kultúry SR a Bratislavského samosprávneho kraja.