¡Viva La Película!: Volanie mora

22 05. 2015 Piatok 22:00
3€

Mar adentro, R: Alejandro Amenábar, ESP /FR/ IT 2004, 125 min, španielsky s českými titulkami, Profil: Javier Bardem

Pravdivý životný príbeh Španiela Ramóna Sampedra, ktorý 30 rokov viedol kampaň za právo na eutanáziu. Bardem nezaprie svoju charizmu ani v úlohe ochrnutého muža, pripútaného na lôžko, milovaného celou svojou oddane sa starajúcou rodinou. Jeho jediným prianím je dôstojne ukončiť svoj ​​život, odkázaný na pomoc iných, kde len snívanie môže byť jeho útechou. Ale i ťažobou.

Jedným z mála z pohľadov na svet vonku je len okno do krajiny a more v diaľke, pripomínajúce mu chvíle, keď sa často plavil a užíval život, no i keď utrpel fatálny úraz, ktorý všetko zmenil. Jeho izolovaný svet prevrátia hore nohami dve ženy: právnička, ktorá mu pomáha v jeho úsilí legálne ukončiť svoj ​​život; a žena z dediny, ktorá sa ho snaží presvedčiť, že život za to stojí žiť až do konca. Obe ženy sú jeho energiou ohúrené a nútené prehodnotiť ich vlastné hodnoty a životy. Tá, ktorá ho skutočne miluje, mu však nakoniec pomôže podstúpiť jeho poslednú cestu.

Film ktorý svoju kariéru odštartoval Strieborným levom v Benátkach (2004), odkiaľ si Bardem odiesol cenu Volpi Cup za najlepší herecký výkon v hlavnej úlohe, získal všetky možné významné ocenenia od 14 Cien Goya, cez Zlatého Glóbusa, po Oscara v kategóriách Najlepší cudzojazyčný film.